Od znaczków do systemów motywacyjnych

Torba na zakupyProgramy lojalnościowe na świecie zaczęto wprowadzać w II połowie XIX wieku. Wówczas korzystały z nich głównie stacje benzynowe i sieci hipermarketów. Jednak to, co wtedy uważano za duży system motywacji [biznes.lumo.pl] dla klienta, dziś mogłoby być uznane jedynie za dobrą formę promocji sprzedaży.

Na samym początku stacje benzynowe, aby zachęcić klientów do dalszego korzystania ze swoich usług, za każdą usługę dawały klientom znaczki, które z kolei mogli oni wklejać do specjalnie przygotowanego „zeszytu”. Duża ilość uzbieranych znaczków, mogła być później zamieniana na nagrody. Oczywiście dzisiaj w naszym kraju i nie tylko nadal spotykamy się z tego typu rozwiązaniami. Stacje benzynowe i supermarkety nadal korzystają z tego sposobu zdobywania i utrzymania przy sobie klientów. Myślę, że każdy z nas ma w swoim portfelu choćby jedną kartę, na której zbiera pieczątki, punkty za różnego rodzaju usługi. Na dłuższą metę jest to oczywiście opłacalne. Nie mniej jednak w pewien sposób manipuluje ludźmi. Coś za coś. Ty skorzystasz z moich usług, ja dam Ci coś w zamian.

Należy zauważać, że coraz częściej małe sklepy, sklepiki, salony kosmetyczne, restauracje wprowadzają w swoich miejscach pracy takie rozwiązania. Założona karta klienta w gabinecie kosmetycznym [biznes.lumo.pl] i zbierane na nią punkty, za którymś razem gwarantują nam dużą zniżkę na usługi lub nawet usługę za darmo. Może słyszeliście o programie „Karta na Plus”? Razem z tą kartą w mieście Kraków można było korzystać z różnych usług: restauracji, gabinetów kosmetycznych z odpowiednią zniżką. Zniżkę tę można było wykorzystać tylko jeden raz w danym miejscu. Niemniej jednak opłacało się to wszystkim firmom, które w projekcie tym wzięły udział. W niektórych branżach programy lojalnościowe stały się koniecznością, a nie jak było to kiedyś –  możliwością wyróżnienia się na tle konkurencji. Wiąże się to z powszechnością owych programów.

 

Podobne artykuły:

 Dobra strategia reklamowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *