Róże – obiekt westchnień

Róże to jedne z najbardziej popularnych, i najstarszych krzewów ogrodowych. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieje około 200 dzikich i aż około 20 tysięcy gatunków szlachetnych tej rośliny ozdobnej.

Jedną z popularniejszych odmian, są róże pnące. Nazwa jest umowna, ponieważ ich pędy nie owijają się samoczynnie, ani nie posiadają organów czepnych, wymagają, więc podpór. Bardzo obficie kwitną, a ich kwiaty, z reguły, zebrane są w grona. Można je sadzić przy ogrodzeniach, altanach, ścianach domów, czy pergolach. Dobrze komponują się z innymi pnączami, np. z clematisem. Wśród pnących róż, są odmiany o giętkich, bądź sztywnych pędach, różnej wielkości kwiatów, i porze kwitnienia.

Innym gatunkiem są róże wielokwiatowe. Na około 50- 70 centymetrowej, sztywnej i prostej łodydze, tworzą duże i pełne kwiaty o wspaniałym zapachu. Kwitną wielokrotnie w ciągu roku, od czerwca do końca sezonu. Są doskonałe na kwiat cięty, jak również do obsadzeń w parkach i przydomowych ogródkach. Wymagają starannej pielęgnacji, oraz okrycia na zimę.

Pozostałe odmiany tego krzewu, to: róże rabatowe, miniaturowe, okrywowe, parkowe i angielskie.
Ważnym zabiegiem, decydującym o sukcesie uprawy, jest odpowiednie sadzenie. Wybierając sadzonki róż, należy zwrócić szczególną uwagę, czy roślina jest zdrowa. Z tego względu, zaleca się dokonywania zakupu tych roślin, tylko w renomowanym sklepie ogrodniczym, bądź jeszcze lepiej kupujmy sadzonki róż w szkółce róż – http://hyzowie.com/15-kompozycje-w-donicach, gdzie mamy do wyboru sadzonkę albo w donicy albo z odkrytym korzeniem. Najlepszą porą sadzenia jest jesień, ale krzewy zakupione w doniczkach, można sadzić przez cały rok.