Żywioły lata

powódźLato jest najbardziej wyczekiwaną porą roku. Nasza kapryśna aura nie pozwala nam na długo odetchnąć od zimna i deszczu. Dlatego tak bardzo cieszymy się z nadejścia tej chyba najkrótszej i zarazem najpiękniejszej pory roku. Z roku na rok niestety letnie wysokie temperatury przynoszą ze sobą również wielką siłę żywiołu.

Powodzie i podtopienia są coraz częstsze i pojawiają się w miejscach, w których do tej pory nie było problemu z wodą. I nie trzeba nawet długotrwałych ulew, by wezbrała woda – wystarczy krótki, ale bardzo intensywny opad deszczu i gwałtowna burza, by zalane zostały nie tylko piwnice, ale całe budynki. W niektórych miejscach tragedia powtarza się z roku na rok, w innych co kilka lat. A straty są ogromne. By zalane budynki nadawały się jeszcze do użytkowania należy przeprowadzić solidny remont wraz ze specjalistycznymi pracami – takimi jak choćby osuszanie budynków [ekodocieplenia.com]. Prace te są zazwyczaj bardzo kosztowne i tragedią jest, gdy po kilku sezonach, odremontowany dom zostanie zalany przez wielką wodę.

Walka z siłą żywiołu jest nieunikniona, jednak możemy przygotować się odpowiednio do walki z nią, czego niestety nie robimy jak pokazują kolejne lata. Udrażnianie i pogłębianie koryt rzek, wzmacnianie wałów, ochrona terenów zalewowych – to wszystko jest zaniedbywane  a prace (zwłaszcza te na wałach) wykonywane są dopiero, gdy niebezpieczeństwo jest naprawdę blisko a poziom wód podniesie się do stanów alarmowych.

Zadziwiające jest również to, że treny uznane za zalewowe nadal są zabudowywane i uznawane jako te pod budowę właśnie.

Reklama : sprawdź system szalunków aluminiowych Litebox [titan.com.pl]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *